Anasayfa
>
Naia™ ⎮ Karacasu Tekstil
Naia™ ⎮ Karacasu Tekstil
Naia™ ⎮ Karacasu Tekstil
Naia™ ⎮ Karacasu Tekstil

Türkiye’deki ilk alfa partneri olduğumuz Eastman Naia™ ile yapmış olduğumuz iş birliğiyle, “1501-TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında ülkemiz için bir ilk niteliği taşıyan “Asetat Lifinin Kısa Elyaf Eğirme Teknolojisi ile İplik Haline Getirilmesi ve Dokuma-Örme Kumaşlar için Yumuşak Tuşeli, Antipilling ve Antistatik Özellikte Multifonksiyonel İpliklerin Geliştirilmesi” konulu proje gerçekleştirdik. Ayrıca Open-End teknolojisi ile gerçekleştirdiğimiz “Düşük Maliyetli Nem Emen Soft ve Parlak İpliklerin Geliştirilmesi” isimli özkaynak projemiz mevcuttur. 

Özellikleri

Ağaçtan elyafa kadar tam izlenebilirliğe sahip Naia™ selülozik asetat elyafı, Eastman Company tarafından ABD’de üretilmektedir.  

Naia™ selülozik asetat elyafı;

  • Kapalı döngü üretim süreci sayesinde güvenli solventlerin geri dönüştürülerek yeniden kullanılmasına izin verir, bu da düşük çevresel etkiye sahip elyaf üretilmesini sağlamaktadır. 
  • Odun ve pamuk liflerinden elde edilen selüloz hammaddesinin asitlendirilerek, asetil selülozun çözündürülerek, çözeltinin püskürtülmesi ile elde edilmektedir. Suni ipek olarak da anılan bu hammadde günümüzde tekstil sektöründe moda ve tasarımcıların gözde elyafı haline gelmiştir. Ayrıca yaş ve kuru mukavemet değerlerinin düşük olması (1,5-2 gr/denye) bu elyafın daha çok textüre olarak kullanılmasını sağlamaktadır. 
  • İnovatif, sürdürülebilir, ipeksi yumuşaklık, hızlı kuruma özelliği, eşsiz tuşe, antipilling (bulunduğu kumaşta) vb. gibi özelliklerini ele aldığımızda yüksek katma değerli ürünlerin imalatında hammadde olarak kullanılabilmektedir. 
  • Farklı harmanlanma seçenekleri sayesinde üretimde de çeşitlilik sağlamaktadır.

Tekstil Sektörüne Getirdiği Yenilikler

Geleneksel moda endüstrisi; su kirliliğinin %20’sinden, okyanuslardaki mikro plastik kirliliğinin %35’inden ve küresel karbon emisyonlarının da %10’undan sorumludur. Moda endüstrisinin çevreye olan etkileri bu kadar fazlayken asetat lifinin kısa elyaf teknolojisine kazandırılmasıyla; 

  • Petrol türevi sentetik liflerin (polyester, akrilik, poliamid vb.) kullanımının azalması,
  • Tüm sektörlere yumuşak tuşe, ipeksi tutumlu, çabuk kuruyan, statik elektriklenmesi olmayan ve boncuklanmayan ipliklerin kazandırılması,
  • Asetatın düşük sıcaklıklarda kuruma özelliklerinden dolayı enerji maliyetlerinizin azaltılması,
  • Asetatın düşük sıcaklıklarda kuruma özelliklerinden dolayı enerji maliyetlerinizin azaltılması,
  • Kumaş konstrüksiyonlarında ve havlularda, Naia™ ile diğer hammaddelerin karışımıyla üretilen ipliklerde tek boyama ile (dispers veya reaktif) muline efektinin elde edilmesi

sağlanmaktadır.

Harmanlanma Seçenekleri

Karacasu Tekstil olarak Ne: 3/1-40/1 numara skalasında; Recycled Polyester, Lycocell, Modal, Viscose, Pamuk, Kenevir ve Keten gibi diğer elyaflarla veya müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda özel kompozisyonlar da iplik üretimi yapmaktayız. Aynı zamanda bu karışımların katlama/büküm makinelerinde bu ipliklerin çok katlarını yapabilmekteyiz.

Örme Sektörü
Dokuma Sektörü
Havlu Sektörü
Broşürü İndir
KENEVİR ELYAFI
Moda endüstrisi için en iyi sürdürülebilir ürün...
Kenevir karışımlı ipliklerimiz, üstün yumuşaklık, iyileştirilmiş kuruma oranları ve azaltılmış boncuklanma ile lüks, konforlu ve bakımı kolay kumaşlara dönüşürken, doğal kaynakların korunmasına ve karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olur.
DETAYLI BİLGİ İÇİN